There were 99 entries judged and 44 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stJimmy AdkinsJimmy 4 Gallon13A: Dark Mildbloatarian

Best of Show – Cider

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stRoxanne WestendorfExperimental CiderC2F: Specialty Cider/Perry

Winning Entries

Table 1: Light Lager/Pilsner (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stWayne WischerathSome Sort Of Pils5D: German Pils
2ndMark HauerFestivus Miracle4B: Festbier
3rdTim Mckee
Co-Brewer: MP
CZ Pils3B: Czech Premium Pale Lager

Table 2: Bock/Amber (5 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTim Mckee
Co-Brewer: MP
Bockflip6C: Dunkels Bock
2ndFrank LaskeDoppelganger Doppelbock9A: Doppelbock
3rdGreg Schmidt
Co-Brewer: Maddy Schmidt, Phil Didion
Schmidion Lucky Dopplebock9A: Doppelbock

Table 3: English/Scottish (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJimmy AdkinsJimmy 4 Gallon13A: Dark Mild
2ndPete BenderNut Brown13B: English Brown Ale
3rdJimmy AdkinsMy Debbie13B: English Brown Ale

Table 4: American Beer (4 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stPhilip MeyerAmerican Amber19A: American Amber Ale
2ndJay Messner
Co-Brewer: Tom Cox
MILF18A: Blonde Ale
3rdJimmy AdkinsBeer X19C: American Brown Ale

Table 5: Porter (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJimmy AdkinsMy Emily13C: English Porter
2ndMike MenkeBrown Ale III13C: English Porter
3rdMike RadwanskiSimply Balta 9C: Baltic Porter

Table 6: Stout (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMike RadwanskiImperial Stout20C: Imperial Stout
2ndGreg Schmidt
Co-Brewer: Maddy Schmidt, Phil Didion
Sweet Schmidion 16A: Sweet Stout
3rdAndy MelchersStout16B: Oatmeal Stout
HMFrank LaskeNot Quite Guiness15B: Irish Stout

Table 7: IPA (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMike MenkeDeceit21A: American IPA
2ndMichael SchulerVigilante Justice21A: American IPA
3rdAndrew SchildknechtCloudy With A Chance Of Hops21B: Specialty IPA

Table 8: German/French/Belgian (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stWayne WischerathSome Sort Of Hefe10A: Weissbier
2ndJay Messner
Co-Brewer: Tom Cox
She May26A: Trappist Single
3rdTim Mckee
Co-Brewer: MP
Saison25B: Saison
HMScott SchraderWits Wit24A: Witbier

Table 9: Wild Ale (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTim Mckee
Co-Brewer: MP
American Sour28B: Mixed Fermentation Sour Beer
2ndDoug KnightRaspberry Delight28C: Wild Specialty Beer
3rdJim RupertLeaf Hopper27A1: Gose
HMDaniel GeiserBurgundy Kiss28C: Wild Specialty Beer

Table 10: Sour Ale (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stDaniel Geiser
Co-Brewer: Jake Schoster
Red Trance23F: Fruit Lambic
2ndTim Mckee
Co-Brewer: MP
Lambic23D: Lambic
3rdDoug KnightClassic Berliner 23A: Berliner Weisse

Table 11: Belgian Strong Ale (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stGreg Schmidt
Co-Brewer: Maddy Schmidt, Phil Didion
La Fin Du Schmidion26C: Belgian Tripel
2ndDaniel GeiserK.I.S.S. Belgian Blonde25A: Belgian Blond Ale
3rdPhilip MeyerBelgian Blond25A: Belgian Blond Ale

Table 12: Strong Ale (4 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMike RadwanskiOverton Barleywine 22C: American Barleywine
2ndMike RadwanskiNaked Dad In The Alley22D: Wheatwine
3rdMike RadwanskiSimply Old Ale17B: Old Ale

Table 13: Fruit SHV (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMike RadwanskiNew Orleans Christmas Ale30C: Winter Seasonal Beer
2ndMichael SchulerSlagathor30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rdMichael SchulerAdult Kool-Aid29A: Fruit Beer

Table 14: Smoke/Wood/Specialty (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMike MenkeRed Rye31A: Alternative Grain Beer
2ndJim RupertHappy Place (Belgian Style Gose)34C: Experimental Beer
3rdJim RupertBourbon Barrel Solstic33B: Specialty Wood-Aged Beer

Table 15: Cider (3 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stRoxanne WestendorfExperimental CiderC2F: Specialty Cider/Perry
2ndDeborah SchehrJimmy Apple Seed CiderC1A: New World Cider